Chic n Savvy on MSN
Dollar stores quietly raised unit prices—here’s when the warehouse club wins instead
If you feel like the dollar store total keeps creeping up, you’re not imagining it. Dollar Tree moved beyond the old $1 price ...
Unit pricing helps consumers compare the prices of packaged goods when those goods aren't sold in equal quantities. It's unit pricing that allows, for example, a shopper to tell at a glance which is ...
In a recent episode of Planet Money, we dove into the wild world of package sizes. Tiny Coke cans. Family-size cereal. Travel-size deodorant. Jumbo-size peanut butter jars. Companies have figured out ...
Spatula Desserts on MSN
If you want to save big this Christmas, start paying attention to unit prices
Holiday spending adds up quickly, especially as grocery prices continue to increase. In 2025, prices for all foods are ...
Some results have been hidden because they may be inaccessible to you
Show inaccessible results